Třináctiletý David Pospíšil hraje na klavír už od svých pěti let. Piano měla doma jeho babička, která učila na umělecké škole. Dodnes v hraní vnuka podporuje a věnuje se mu. „Nejdřív si jako malý jen tak ‚plácal‘ do klaviatury. Pak byl ale schopný zopakovat jednoduchou melodii, udržet rytmus a už tehdy měl skutečně to něco, čemu říkáme hudební sluch,“ popisuje babička Irena.

Spolu s rodiči zapsala vnuka na soukromé hodiny a pak i do umělecké školy, kde se dál rozvíjí. Takové možnosti ale podle aktuálního průzkumu České školní inspekce mnoho talentovaných dětí nemá. Důvodem je, že vzdělávací systém neumí dostatečně rozpoznat podobné jedince, jako je David. Ve výsledku se tak plýtvá potenciálem, který děti sice mají, ale nikdy ho plně nerozvinou.

Podle odhadů inspekce by v populaci mělo být 180 tisíc nadaných a mimořádně nadaných dětí. Právě ti nejtalentovanější by měly mít vlastní pedagogické plány na rozvoj svého talentu. Školy takových žáků ale najdou jen zlomek.

„Samy školy deklarují, že mají 42 tisíc nadaných žáků,“ říká ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal. „Mimořádně nadaných školy hlásí tisíc, ale mělo by jich být dle odhadů na 30 tisíc,“ dodává. Velký rozdíl mezi odhadovanými čísly a těmi, která uvádí školy, je podle Zatloukala dán tím, že systém neumí nadané děti poznat.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.