Ruský prezident Vladimir Putin zhruba od roku 2012 přesvědčoval lidi ze svého okolí, ale také oligarchy, že by měli přestat vlastnit majetky na Západě. Vláda lákala bohaté, aby vrátili svůj kapitál zpět do země, podle zákona ruští politici a úředníci nesměli vlastnit na Západě účty ani majetek. Jak ale ukazuje společné vyšetřování ruského serveru iStories a německého týdeníku Der Spiegel, neřídili se tím ani členové jeho vlastní rodiny. Prezidentova dcera Jekatěrina Tichonovová mnohokrát letěla od roku 2017 do Mnichova za svým milencem a otcem jejich dítěte. Doprovázela ji přitom desetičlenná ochranka. A jak se zdá, německé úřady o tom nevěděly.

Putinovo soukromí patří v Rusku mezi přísně střežená tajemství. Ze svazku s manželkou Ljudmilou má dvě dcery, Mariju a Jekatěrinu. O té první se ví jen to, že vystudovala endokrinologii, měla či má nizozemského manžela a vlastní podíl ve farmakologické firmě Nomeko, která vyvíjí léky proti rakovině.

Jekatěrina je veřejně o něco známější. Tancovala závodně akrobatický rokenrol, vystudovala fyziku a nyní vede firmu Innopraktika, jež společně s moskevskou státní univerzitou uvádí do praxe výsledky práce ruských vědců.

Přinejmenším od roku 2017 začala Tichonovová pravidelně létat do Mnichova. Někdy oficiální linkou Aeroflotu, jindy soukromými letadly, která patřila důležitým obchodním partnerům Kremlu nebo jí samotné. Třeba v květnu 2018 přiletěla do Bavorska na palubě letounu Gulfstream G650 s registračním znakem LX-SIX. Ten dříve vlastnil dávný Putinův přítel Gennadij Timčenko, před čtyřmi lety stroj patřil Ruskému fondu přímých investic, státní korporaci, kterou vedl Kirill Dmitrijev, jehož manželka byla náměstkyní Tichonovové v Innopraktice.

Tichonovová neletěla sama, měla s sebou dceru, která se narodila necelý rok předtím. Otcem ale nebyl tehdejší manžel Kirill Šamalov, dvojice spolu již nějakou dobu nežila, ale mladý, nedávno jmenovaný umělecký ředitel Bavorského státního baletu Igor Zelenskyj (pouhá shoda jmen s ukrajinským prezidentem).

Ten sice má s někdejší primabalerínou Mariinského divadla Janou Serebrjakovovou tři děti, to mu ale nezabránilo ve vztahu s Tichonovovou. To není nic nového, o jejich vztahu publikovali velký materiál investigativní novináři serverů Meduza, Dossier a TV Current Time již před třemi měsíci. Ostatně jde o soukromé životy dospělých lidí.

Teď se však ukázalo, že Tichonovovou a její dceru pokaždé doprovázeli bodyguardi ze Služby bezpečnosti prezidenta Ruska (SBP). Přitom podle zákona mají členové prezidentovy rodiny nárok na ochranu, pouze pokud žijí s ním nebo ho doprovázejí na cestách. Nebyla to zároveň malá skupina, obvykle s Tichonovovou cestovalo 10 členů prezidentské ochranky.

Investigativci získali přístup k elektronické komunikaci Alexeje Skripčaka, důstojníka SBP, který podle serveru iStories měl ochranu Tichonovové na starosti. Z e-mailů zjistili, že Skripčak mezi lednem 2016 a lednem 2021 rezervoval hotely pro 10 bodyguardů téměř stokrát. Jen třetina z toho byla v Rusku samotném, více než 40 cest směřovalo do Německa, dalšími populárními destinacemi byly Rakousko a Itálie.

Nebylo to nic levného. Ochranka byla ubytovaná ve čtyřhvězdičkovém Hotel an Der Oper, hned vedle budovy mnichovského baletu, kde nejlevnější pokoj stojí 135 eur za noc. Na jaře 2018 zde přitom pracovníci SBP strávili více než měsíc. Podle Skripčakovy korespondence jen za ubytování zaplatil přes dva miliony rublů (asi 820 tisíc korun). Z e-mailů nevyplývá, kdo částku nakonec uhradil, ale lze předpokládat, že to šlo z ruského státního rozpočtu.

Znepokojující je, že německé úřady zjevně o přítomnosti oficiální ruské ochranky v zemi nevěděly. Podle pravidel by ale ruské úřady měly své německé partnery informovat, že na jejich území se budou pohybovat ozbrojení ruští agenti. Podle bezpečnostních expertů, jež vyzpovídal týdeník Der Spiegel, je vysoce nepravděpodobné, že by chránili dceru ruského prezidenta pouze s pepřovým sprejem. Přitom o návštěvách Tichonovové německé bezpečnostní služby jistě věděly.

„Jenže politika německé vlády byla nedělat žádné vlny. Nikdo nechtěl riskovat konfrontaci s Moskvou. Tak proč se dívat pod lupou na cesty Putinovy dcery?“ cituje Der Spiegel bývalého šéfa ruského odboru CIA Johna Siphera.

Skandál vznikl jen v případě vraždy někdejšího čečenského polního velitele Zelimchana Changošviliho v berlínském parku v srpnu 2019, kterou spáchal pravděpodobný agent vojenské tajné služby GRU Vadim Krasikov.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist