Jak se stane, že si kancléř Německa, nejdůležitější země Evropské unie, vybere jako místo pro pronesení zásadního projevu zrovna Prahu? Jistě, Česko zrovna předsedá Evropské unii. Ale samo o sobě by to rozhodně nestačilo – když Emmanuel Macron před pěti lety přednesl svoji vizi Evropy, zvolil Sorbonnu, tedy pařížskou univerzitu. Scholz ale přejel hranice a řečnil na pražské Univerzitě Karlově. Podle informací HN šlo o nápad několika vysoce postavených českých úředníků, kteří ho navrhli Němcům – a ti přijali.

Detail? Vůbec ne. Za prvé jde o další příklad toho, jak schopní jsou lidé, kteří se v Česku věnují evropským záležitostem – „pražský projev“ bude sousloví, které vstoupí do historie, a už nyní řeč, o které píšou všechna důležitá evropská média, přidává Česku na prestiži. A za druhé fakt, že se Scholz rozjel do sousední země, je vyloženě šťastný. Podtrhuje skutečnost, že Německu nejde o diktování svých nápadů zbytku Evropy, ale o nalézání společných evropských řešení. Samotný obsah Scholzovy řeči tuto formální stránku jen podtrhuje. Kancléř chce kvůli akceschopnosti EU zrušit právo veta nebo spolupracovat v obranné politice. Jde mu ale hlavně o zachování jednoty členských zemí unie.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.