Bavte se a naučte se učit, přáli vesměs politici dětem v první školní den. Konkrétně prezident Miloš Zeman vítal prvňáčky 1. září slovy Jana Amose Komenského „škola hrou“, premiér Petr Fiala (ODS) jim zase popřál, aby je poznávání a zjišťování nových informací bavilo. „Škola by k tomu měla vést,“ shrnul předseda vlády.

Aby se děti ve škole bavily, má kromě učitelů zajistit změna rámcových vzdělávacích programů – tedy toho, co se mají žáci učit. Cílem je, aby se děti nemusely učit nazpaměť množství letopočtů či chemických a matematických vzorečků, aniž by k tomu dostatečně pochopily souvislosti. Ministr školství Vladimír Balaš (STAN) chce, aby se děti od „biflování“ posunuly k tomu, že využívají dovednosti a znají kontext. Zatím ale velké změny ve výuce na základních školách nabírají zpoždění.

Na úpravě učiva pracuje ministerstvo školství od roku 2018 a už před prázdninami měly být hotové hlavní směry, kterými se úpravy mají vydat. Cílem je, aby byl nový učební plán pro základní školy schválen politiky na podzim roku 2023. Do škol by se pak první úpravy měly dostat v září roku 2024.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se
reVize Česka 2024