Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. Dvě věty, které na adresu Farmy Čapí hnízdo pronesl v roce 2015 Andrej Babiš v dokumentu Matrix AB, spustily vyšetřování financování dotačního podvodu. Po sedmi letech se celý případ dokodrcal až k soudu, který začíná toto pondělí.

Babiš a jeho tehdejší spolupracovnice Jana Nagyová se budou zpovídat z poškození finančních zájmů EU a dotačního podvodu. Důvodem je padesátimilionová dotace na vybudování farmy, která dohromady spolykala investice za více než 400 milionů korun. Aby farma získala dotaci z programu určeného výhradně pro malé a střední firmy, zamlčeli, že ji ovládá majitel Agrofertu.

Hlavní podvod spáchala podle obžaloby státního zástupce Jaroslava Šarocha expertka na evropské dotace a poradkyně Babiše Jana Nagyová v roce 2008. Současný šéf hnutí ANO jí v tom pak měl, jako tehdejší majitel chemicko-potravinářského kolosu Agrofert, pomáhat.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.