Nikdy v dějinách se za myšlenku členství v Evropské unii nebojovalo, žádný národ se pro své členství nemusel nechat mlátit na proevropských demonstracích (jako na Majdanu) a pak přihlížet obsazení části své země totalitním vojskem. Žádné etnikum nemuselo kvůli své evropské orientaci prolévat krev svých lidí.

Vzpomínám si, jak jsem kdysi byl členem skupiny Josého Manuela Barrosa, která byla pověřena hledáním smyslu Evropy, jejího příběhu a popsáním vyššího poslání Evropské unie než jen unie ekonomické. Zkrátka, měli jsme vystihnout, najít, popsat ducha Evropy. Duši Evropy, tedy její organizační strukturu, byrokracii, pravidla. Ekonomickou výhodnost „vidí“ každý, ale jejího ducha, cosi, co je její smysl, životní elán, co je ještě nad duší, toho je vidět špatně. Naše skupina, čítající filozofy, spisovatele, historiky, umělce, architekty, měla s jasným zadáním neskutečné komplikace. A s úkolem jsme se vlastně nakonec utkali dle mého spíše neuspokojivě. Nebyli jsme schopni vidět a shodnout se na výstižném popisu toho, co je vlastně onen duch Evropy.

Má EU ještě nějaký širší a hlubší, nad-ekonomický, kulturní, civilizační smysl? Co je filozofií, hnacím motorem, elánem Evropy, pro co nám tluče v Evropě srdce? Co je duchem Evropy? Bylo těžké vystihnout, o co nám v Evropě – krom ekonomie – jde.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.