Ještě v pondělí odpoledne byl vývoj okolo padlé české části ruské Sberbank velmi nejistý. Někteří členové prozatímního věřitelského výboru – například státní podnik Čepro nebo Kraj Vysočina – odmítali mimo jiné schválit náklady ve výši desítek milionů korun na poradce a advokáty insolvenční správkyně Jiřiny Lužové. Podle nich Lužová dostatečně nezdůvodnila, že je skutečně potřebuje. Bez toho však nemohla celá věc postoupit dále, případný prodej části Sberbank tak stál na mrtvém bodě.

Večer však byli „rebelové“ ve výboru přehlasováni – například Českou národní bankou či Garančním systémem finančního trhu – a tyto náklady byly schváleny. V návaznosti na to mohla Lužová vyhlásit výběrové řízení na odkup zdravé části úvěrového portfolia Sberbank. Oslovila při tom všech 44 bankovních domů působících v Česku s licencí od ČNB.

„Jedině prodejem licencovanému subjektu zajistíme co nejvyšší výnos pro věřitele. Současně věřím, že jiná banka dokáže ocenit a respektovat klientský vztah, který je mezi Sberbank a jejími zákazníky. To žádná pohledávková firma nedokáže a vlastně ani nechce,“ říká pro HN insolvenční správkyně se zvláštním povolením. Což znamená, že může řešit insolvence těch největších společností. 

Jiřina Lužová ve svém vůbec prvním rozhovoru o případu Sberbank také vysvětluje, proč ji u prodeje části podniku tolik tlačí čas. A jakou roli v tom hrají případné protiruské ekonomické sankce Západu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.