Ještě v pondělí odpoledne byl vývoj okolo padlé české části ruské Sberbank velmi nejistý. Někteří členové prozatímního věřitelského výboru – například státní podnik Čepro nebo Kraj Vysočina – odmítali mimo jiné schválit náklady ve výši desítek milionů korun na poradce a advokáty insolvenční správkyně Jiřiny Lužové. Podle nich Lužová dostatečně nezdůvodnila, že je skutečně potřebuje. Bez toho však nemohla celá věc postoupit dále, případný prodej části Sberbank tak stál na mrtvém bodě.

Večer však byli „rebelové“ ve výboru přehlasováni – například Českou národní bankou či Garančním systémem finančního trhu – a tyto náklady byly schváleny. V návaznosti na to mohla Lužová vyhlásit výběrové řízení na odkup zdravé části úvěrového portfolia Sberbank. Oslovila při tom všech 44 bankovních domů působících v Česku s licencí od ČNB.

„Jedině prodejem licencovanému subjektu zajistíme co nejvyšší výnos pro věřitele. Současně věřím, že jiná banka dokáže ocenit a respektovat klientský vztah, který je mezi Sberbank a jejími zákazníky. To žádná pohledávková firma nedokáže a vlastně ani nechce,“ říká pro HN insolvenční správkyně se zvláštním povolením. Což znamená, že může řešit insolvence těch největších společností. 

Jiřina Lužová ve svém vůbec prvním rozhovoru o případu Sberbank také vysvětluje, proč ji u prodeje části podniku tolik tlačí čas. A jakou roli v tom hrají případné protiruské ekonomické sankce Západu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.