Většina Čechů říká, že ochrana přírody je jim blízká, globální změna klimatu probíhá a je třeba s ní začít něco dělat. Zároveň jsou ale připraveni se zříci jen toho, co vlastně příliš nepotřebují nebo nevyužívají. Třeba omezit létání. Navíc jejich ochota se za opatření proti klimatické změně, která už v Česku například způsobila řadu let sucha a zdevastovala lesy, veřejně postavit je minimální.

Ukazuje to ojedinělý průzkum na téma Česká (ne)transformace 2022, který zpracoval výzkumný ústav STEM ve spolupráci s Institutem 2050. Ten mimo jiné zjišťoval ochotu obyvatel Česka změnit svoje návyky a spotřebu kvůli boji s klimatickou změnou.

Myšlenky ochrany přírody a životního prostředí podle průzkumu, jehož se v květnu zúčastnilo přes dva tisíce lidí, vyznává 65 procent Čechů. Odmítá je jen každý desátý. Podobně šest z deseti obyvatel země věří, že klimatická změna už je tady, a skoro tři čtvrtiny jsou přesvědčené, že je třeba konat ihned či nejpozději během deseti let. Skoro 70 procent pak předvídá, že změny, kterými společnost musí projít, budou velké.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.