Většina Čechů říká, že ochrana přírody je jim blízká, globální změna klimatu probíhá a je třeba s ní začít něco dělat. Zároveň jsou ale připraveni se zříci jen toho, co vlastně příliš nepotřebují nebo nevyužívají. Třeba omezit létání. Navíc jejich ochota se za opatření proti klimatické změně, která už v Česku například způsobila řadu let sucha a zdevastovala lesy, veřejně postavit je minimální.

Ukazuje to ojedinělý průzkum na téma Česká (ne)transformace 2022, který zpracoval výzkumný ústav STEM ve spolupráci s Institutem 2050. Ten mimo jiné zjišťoval ochotu obyvatel Česka změnit svoje návyky a spotřebu kvůli boji s klimatickou změnou.

Myšlenky ochrany přírody a životního prostředí podle průzkumu, jehož se v květnu zúčastnilo přes dva tisíce lidí, vyznává 65 procent Čechů. Odmítá je jen každý desátý. Podobně šest z deseti obyvatel země věří, že klimatická změna už je tady, a skoro tři čtvrtiny jsou přesvědčené, že je třeba konat ihned či nejpozději během deseti let. Skoro 70 procent pak předvídá, že změny, kterými společnost musí projít, budou velké.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.