Pokud by se splnily předvolební vize stran kandidujících v pražských komunálních volbách, čekal by hlavní město stavební boom, jaký nepamatuje od sametové revoluce. Větší výstavbu bytů slibují všechna uskupení, která se mohou dostat do zastupitelstva. Vidí ji jako řešení krize bydlení v metropoli, kde koupě vlastního bytu přestala být dostupná i pro střední třídu a nájemné se začalo rychle zvyšovat.

Piráti v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem slibují, že tempo výstavby zrychlí až na 15 tisíc bytů ročně. To je více než trojnásobek toho, co bylo běžné v posledních letech. Ostatní strany si takto konkrétní závazky nedávají, větší podporu výstavby ale plánují také. Například favorit voleb, koalice Spolu, tvořená ODS, TOP 09 a KDU-ČSL, v programu uvádí, že schvalování změn územních plánů ještě urychlí. Praha sobě, hnutí ANO a STAN pak prosazují značnou výstavbu bytů na velkých rozvojových územích, takzvaných brownfieldech. Pokročit mají například projekty v Bubnechnákladovém nádraží Žižkov nebo na Smíchově. O ty se zajímají i soukromí investoři jako Central Group, Sekyra Group nebo třeba Finep.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se