Na místě chátrajícího dopravního uzlu v pražských Holešovicích má do čtyř let začít vyrůstat nová městská čtvrť Bubny-Zátory. Pojme až 25 tisíc obyvatel a její dominantou bude nová budova Vltavské filharmonie za šest miliard korun. Stavět na takzvaných brownfieldech, tedy nevyužívaných průmyslových plochách, je i kvůli zdražujícím se pozemkům stále populárnější. A to nejen v hlavním městě. Mění se tak třeba i brněnská čtvrť Cejl.

"Začali jsme si uvědomovat, že není tak jednoduché zastavovat volnou plochu a zeleň," říká v rozhovoru pro HN architekt Martin Krupauer z ateliéru A8000. Právě jeho jméno spojuje obě zmíněné lokality. Krupauer má na starosti mimo jiné přípravu výstavby zmíněné Vltavské filharmonie a chystá také přestavbu území Špitálka na Cejlu. Brownfieldy jsou podle něj vhodnou půdou pro velké architektonické projekty.

HN: Je v Česku vůbec poptávka po moderních stavbách?

Kdybyste se mě zeptal před deseti lety, byl bych výrazně skeptičtější. Myslím, že se to začíná měnit nejen díky nové generaci architektů, ale celkově občanů. Není to však stále tak dobré jako na západ od nás. Ale obecně se vnímání posouvá. Lidé se vrací do měst, baví je tam žít a trávit volný čas. Veřejný prostor je stále více předmětem debat.

HN: Přesto projekty s prvky moderní architektury dlouhodobě vzbuzují nevoli nemalé části veřejnosti. Naposledy to bylo vidět například u přestavby pražského Masarykova nádraží.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.