Pro plzeňské vedení uskupení Spolu to byl docela šok. Místo toho, aby skládalo koalici, sleduje, jak vzniká vláda ANO, Pirátů a Starostů s podporou jejich kolegy, kterého si nové vedení městské plzeňské části přetáhlo k sobě. Člen TOP 09 Ondřej Ženíšek sice díky přestupu získal post místostarosty, ale také naštval své kolegy. Ti mluví o podrazu i špatných signálech. Podobných případů je po komunálních volbáchrepublice hned několik. Přitom vládní strany své nově zvolené zastupitele vyzývají, aby neuzavírali zbytečně koalice, které vyvolají napětí. V krajských městech na vyjednávání dohlížejí i předsednictva stran.

Z koaličních vyjednávání po komunálních volbách není mrzení jen ve „velké“ Plzni. Tam muselo zasáhnout vedení Pirátů a Starostů, protože se jejich kolegové chtěli původně spojit proti Spolu s ANO za podpory SPD.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.