Euru se letos nedaří. Od začátku roku ztratilo proti dolaru přes 15 procent, ocitlo se pod úrovní parity a je nejslabší za posledních 20 let. Není to přitom jen euro. Letos vůči dolaru ztrácí libra, yen a ve výsledku i takřka všechny další měny až na pár výjimek v čele s rublem. Otázkou je, co s tím.

V normálních časech by Evropská centrální banka mohla nasadit více jestřábí výraz a začít rychleji zvyšovat sazby, čímž by rostl úrokový diferenciál a lákal kapitál do Evropy. Jenže to stejné dělá i Fed. A na rozdíl od ECB nemá za hranicemi válku a uvnitř nich energetickou krizi. Bankéři v ECB tak klidně mohou slíbit, že budou zvyšovat sazby rychleji a na vyšší úrovně. Avšak ve chvíli, kdy trh vnímá, že to jen povede k prohloubení recese, se kýžený efekt nedostaví. Riziková přirážka v případě eura hraje hlavní roli a letos už se na tom asi příliš nezmění.

Jak to vyřešit? Klasická měnová politika v nejbližší době stačit nebude, devizové intervence ze strany Evropské centrální banky jsou jen těžko představitelné a o moc víc toho ECB v arzenálu nezbývá. Ve výsledku tak na pomoc musí přijít stará dobrá ekonomická teorie. Slabší euro má bezpochyby negativní důsledky, v čele s dalším proinflačním působením. To by EU ocenila v minulých letech, ale rozhodně ne nyní.

Na druhou stranu slabší euro nahrává evropskému exportu. Zboží se stává pro dolarem platící země levnější, a jejich obyvatele tak preferují více zboží z dovozu na úkor domácího. Za dolar si toho nyní koupí o dost víc než před rokem, alespoň za předpokladu, že se v podobném tempu pohybovaly i cenové hladiny – což eurozóna a USA celkem dobře splňují. Větší hlad po evropském zboží pak nejenže pomůže exportu, a tím pádem i celé ekonomice. Znamená ale i větší zájem o euro, což povede k jeho posílení.

Situace pro euro není růžová, ale nejlepší a možná i jedinou možností ECB je teď „vsadit na klasiku“. Občas to může trvat, ale i přes nekonečnou snahu centrálních bank a vládních institucí si trh nakonec vždycky najde svoji cestu.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist