Mario Draghi, premiér italské vlády národní jednoty, bude už za chvíli bez práce – v Itálii vznikne vláda vítězů nedávných voleb, v nichž Draghi nekandidoval. Sociální sítě už jsou ale plné vtipů o tom, že v Evropě je země, které by se Draghi, muž s pověstí zachránce eura, náramně hodil – Velká Británie. „Británie možná bude brzy potřebovat ministra financí, kterého globální trhy berou vážně,“ napsal například Stanley Pignal z týdeníku The Economist. Narážel na fakt, že současného britského ministra financí Kwasiho Kwartenga zatím trhy vážně rozhodně neberou. A zdaleka nejen trhy.

„Británie je v globálním finančnictví stále významným hráčem. Je znepokojující, že tak důležitou ekonomiku řídí lidé, kteří na to nejspíš nemají,“ prohlásil Stefan Gerlach, bývalý člen vedení irské centrální banky.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.