Moje babička byla většinu života ženou v domácnosti, přesto pro mě byla jedním z nejmoudřejších lidí v životě. Čím více se snažím něco vybudovat, tím více obdivuji její způsob myšlení, který mi bohužel předala jen mezi řádky. A tak nemám tušení, jak se v její rodině povedlo udržet filozofii Jednoty bratrské po Bílé hoře až do dvacátého století.

Nesčetněkrát jsem také slyšel, že my Češi jsme přišli s reformací a úspěšně ji vyvezli na Západ. A anglosaský svět, tedy západní Evropa a Spojené státy, na tom postavil svoji ekonomickou prosperitu. Léta jsem to nechápal! Konvergenci mezi protestantskými zeměmi a ekonomickou prosperitou však nešlo pominout. Ono nejde totiž o víru, ale o způsob, jakým přemýšlíme, o pohled, který neuznává jedno dokonalé řešení, ale množství dobrých řešení.

Protestanské země dokázaly vyplnit mezeru mezi člověkem a Bohem pomocí výtečných řemeslníků, učenců, inženýrů, vědců, manažerů a vládců. Ti pak měnili svět k lepšímu a přinášeli ekonomickou prosperitu.

Nabízím zde ne ono jedno dokonalé řešení, ale dvanáct tezí, které by mohly být československému průmyslu k užitku.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.