Za sebou nemá zrovna lehké období. Kauza Dozimetr semlela celou jeho stranu i šéfa civilní rozvědky, místo své agendy musel řešit uprchlickou krizi a za jeho resortem míří i boj proti dezinformacím a radikalizace společnosti. K tomu klíčový státní podnik Česká pošta míří k bankrotu. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) tvrdí, že potřebuje zásadní změny, které poště umožní přežít. Poštovní služby omezovat Rakušan nechce, ale každou kamennou pobočku zřejmě neudrží. A pokud ano, tak si bude muset pošta najít nájemce, kteří ji budou spolufinancovat. 

HN: Na svátek svatého Václava proběhla další demonstrace namířená proti vaší vládě, velmi často na ní zaznívaly různé proruské dezinformace, ale také výzvy k násilí. Nebojíte se radikalizace společnosti?

To, co teď zažívá nejen česká společnost, je mix obrovitánských nebezpečí. V Česku se k tomu přidává ještě jeden faktor – podcenění dlouhodobě existujících moderních hrozeb. Česko je absolutně ignorovalo, jen nevím, jestli z blažené nevědomosti nebo z neporozumění dění v mezinárodním prostoru. To, že nejsme připraveni na dezinformační kampaně, vyplývá také z analýzy, kterou jsem si nechal udělat na ministerstvu. Jsme proti nim skutečně nazí. K tomu se přidávají hybridní hrozby a dlouhodobé zájmy Ruské federace ovlivňovat dění v Česku. Ale to nezačalo ukrajinskou krizí. To teď pouze eskaluje a dále eskalovat bude. Jenom jsme na to nereagovali. Ovšem teď se musíme podívat ne na lidi, kteří chodí na ty demonstrace, ale na ty, kteří stojí na pódiu.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.