Energetická krize na naše podniky dopadá více než na podniky v jiných zemích a naši výrobci rychle ztrácí konkurenceschopnost. Podnikatelé celkem chápou, že s plynem toho moc dělat nemůžeme, jsme závislí na dovozech, ale je pro ně zcela nepochopitelný druhý úder ze strany elektrických energií. K čemu je nám flotila elektráren s Temelínem jako vlajkovou lodí, když nám nezajistila dostupné energie? Prý proto, že za to může energetická burza, ceny jsou burzovní a nedá se s tím nic dělat. 

Jenže zatímco akciové a klasické komoditní burzy s ropou jsou vnímány jako etalon efektivnosti a transparentnosti, energetické jsou v Evropě zdrojem kontroverzí a v nejlepším případě přijímány se smíšenými pocity. Naše situace je ale mnohem horší. Proč je určování cen na energetické burze špatně? A jak to, že jiné energetické burzy, třeba Polská či na pyrenejském poloostrově, nemají takové cenové šoky? 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.