Po velmi příznivých prázdninových měsících se s kazícím se počasím na trhy vrátila pochmurná nálada. Září obvykle nebývá pro akciové trhy příliš dobrým měsícem, naopak v dlouhodobém srovnání bývá obvykle nejhorším měsícem v roce. To se potvrdilo i nyní, a to i navzdory velice silné „konkurenci“. Velké poklesy z dubna a června (oba přes osm procent) tak byly překonány, když v září klíčové americké či globální indexy ztratily výrazně přes devět procent.

Po optimistickém létě, kdy mezi investory hrály prim úvahy o blízkém konci zvyšování úrokových sazeb, či dokonce o jejich poklesu již v první polovině roku 2023, se s návratem z dovolené sentiment zcela změnil. Nejprve letní „úrokový“ optimismus vyřadily ze hry komentáře amerických centrálních bankéřů, aby se k tomu ve druhé polovině září přidaly nepříznivé údaje o vývoji klíčových ekonomik.

Konflikt na Ukrajině, ruská mobilizace a výhrůžky použitím jaderných zbraní, rekordní ceny energií, dlouho nevídaná inflace a rostoucí úroky ochlazují jak průmyslovou aktivitu, tak spotřebitelskou poptávku, a je tak stále více zřejmé, že globální ekonomický růst se zastavil a v některých regionech, zejména v Evropě, se ekonomika již propadá do recese.

Tato kombinace, tedy recese, vysoká inflace a rostoucí úrokové sazby, není příliš ideálním prostředím pro akciové trhy. Ty navíc, i přes poměrně výraznou korekci i více než 25 procent, zůstávají nadprůměrně oceněny. Alespoň tedy ve Spojených státech, kde aktuální P/E ratio (poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii) indexu Standard & Poors 500 je stále na úrovni 17,6násobku zisku na akcii.

Navíc se, ve světle výše zmíněného, jeví jako poměrně nepravděpodobné naplnění stále platných odhadů analytiků, kteří předpovídají v příštích 12 měsících růst ziskovosti amerických firem v průměru o 8,5 procenta, v Evropě pak dokonce téměř 20 procent. Revize těchto očekávání tak bude bohužel patrně dalším kamínkem do aktuální nehezké mozaiky informací ovlivňujících výkonnost akciových trhů.

Momentálně to tedy vypadá, že přes klesající teplotou venku i uvnitř akciové trhy čeká pořádně horká zima.