Evropa podporuje Ukrajinu nejen kvůli tomu, že jde o oběť brutální agrese. Dělá to i kvůli svému vlastnímu zájmu. V rozhovoru s HN to zdůrazňuje francouzský prezident Emmanuel Macron. „Pokud dovolíme, aby se cílem agrese stal náš soused, nikdo nám nezaručí, že to příště nebudeme my,“ varuje. A zároveň vyzývá k tomu, aby se při vlastní obraně Evropané přestali spoléhat jen na Američany a začali více spolupracovat v rámci EU. „Neznám jediného Čecha ani Francouze, který by chtěl, aby jeho bezpečnost závisela na rozhodnutí amerického voliče,“ říká Macron s narážkou na to, že by se americkým prezidentem mohl znovu stát Donald Trump, který zpochybňuje smysl Severoatlantické aliance. Rozhovor s Macronem přinášejí vedle HN také naši partneři, slovenský deník Sme a polské noviny Dziennik Gazeta Prawna.

HN: Během války na Ukrajině jste si mnohokrát telefonoval s ruským prezidentem Putinem. Jak na vás působil? Jedná racionálně?

Kdyby byl racionální, tak by nezpůsobil válku. Prezident Putin se dopustil těžké chyby, agrese vůči Ukrajině. Zaznamenal jsem, že ve vaší zemi i v některých jiných státech se objevily protesty na podporu Ruska nebo proti západním sankcím. Chci všem, kteří o naší politice vůči této válce pochybují, zcela jasně říct – byl to prezident Putin a nikdo jiný, kdo se rozhodl pro válku. Říkám to jako někdo, kdo během uplynulých pěti let zkusil úplně všechno, aby s ním bylo možné navázat zcela upřímný dialog. Úplně všechno. 

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se