Legendární americký investor Warren Buffett kdysi přirovnal finanční deriváty ke zbraním hromadného ničení. A když finanční deriváty používají jedny z nejkonzervativnějších investičních institucí vůbec, může se stát něco podobného jako minulý týden v Británii. Tam se penzijním fondům podařilo ohrozit globální finanční systém.
Co se stalo? Fondy používají deriváty, aby zajistily své pozice, čímž si snižují riziko. Alespoň tomu tedy věřily. Konkrétně jde o strategii známou pod zkratkou LDI (Liability Driven Investment) zajišťující proti poklesu sazeb. Tyto fondy jsou převážně konzervativní a drží hlavně státní dluhopisy.
Bohužel zajištění rizika proti nižším sazbám není moc užitečné, když sazby nečekaně a prudce vystřelí nahoru – v takovém případě musí fondy navyšovat zástavu – jak bylo zmiňováno, k zajištění fondy používají deriváty s pákovým efektem (investice na dluh). Přesně k tomu došlo po zveřejnění úprav rozpočtu britskou vládou, který počítá s dalším extrémním zadlužováním země. Rostoucí sazby a klesající ceny dluhopisů způsobily růst požadavků na zástavu.
Penzijní fondy tak musely své dluhopisy prodávat, aby měly dostatek hotovosti na zástavu, což vytvořilo další tlak na pokles cen dluhopisů, a tedy růst výnosů. To zvyšovalo znovu požadavky na zástavu a rozjela se spirála. Britská centrální banka tak musela, jak ve čtvrtek vysvětlila, hodit fondům záchranné lano a obnovit finanční stabilitu formou nákupu dluhopisů.
Strategii LDI používají hlavně fondy v Británii, lze se s ní setkat ale také v USA. Podobné problémy s likviditou však americké penzijní fondy nemají. Důvodem mohou být častější testování odolnosti a regulace, které v Británii nejsou tak přísné.
Pro regulátory je nedávné dění varovným signálem. Čím více pákového efektu budou využívat nebankovní instituce jako penzijní fondy, tím větší riziko je to pro celý finanční systém. Například u bank regulátoři stanovují minimální kapitálové požadavky. U penzijních fondů by stačilo stanovení minimálních marží (jak moc mohou využívat páku) a penzijní fondy budou znovu nudné instituce. Přesně jak se od nich očekává.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist