Když se před několika lety v Africe odehrávala jedna z největších světových uprchlických krizí a tisíce lidí denně prchalo z Jižního Súdánu do Ugandy, pamatuji si, jak jsem stál na vyprahlé červené půdě uprostřed jednoho z center přijímajících uprchlíky. V jeden moment cítím, jak mě někdo tahá za rukáv. Otočím se a vidím starší ženu, po tváři jí stékají slzy, je bosá, dva týdny šla pěšky ze své vesnice v Jižním Súdánu, kterou musela opustit poté, co jí sucho zdevastovalo úrodu. Se vzrůstajícími nepokoji v okolí neměla jinou možnost než opustit svůj domov.

Její příběh není ojedinělý. Lidé, kteří byli nuceni uprchnout před ruskou invazí na Ukrajině, právem upoutali pozornost celého světa. A je pochopitelné, že mnozí můžou dojít k závěru, že hlavním důvodem, proč lidé ve světě prchají ze svých domovů, jsou právě válečné konflikty. Koneckonců, 14 milionů obyvatel Ukrajiny muselo utéct, mnozí do Česka.

Stačí se ale pozorně podívat za hranice našeho kontinentu a zjistíme, že stále častější příčinou vysídlení jsou dopady klimatických změn – rozsáhlé záplavy, devastující hurikány či vyschlá a neúrodná půda. Tohle není předzvěst daleké budoucnosti, ale něco, co se děje už nyní a dopadá na stále více můžu, žen a dětí – po celém světě.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.