Když před několika lety kvůli haváriím dlouhé měsíce nevyráběly dvě rafinerie Unipetrolu, pomáhal bratislavský Slovnaft, vlastněný maďarským petrochemickým koncernem MOL, nedostatek na českém trhu nahradit. V posledním roce však firma dodávky snižovala. „Museli jsme výrazně nakupovat u třetích stran a ani to nestačilo,“ řekl HN Richard Austen, generální ředitel MOL Česko. Důvodem je zastropování cen paliv v Maďarsku, kvůli němuž tam přestali ostatní hráči pohonné hmoty dovážet. V případě problémů spojených s budoucím embargem na ruskou ropu tak podle Austena český MOL případný výpadek u nafty a benzinu nahradit nedokáže.

HN: Na začátku prosince začne platit embargo EU na ruskou ropu. Vstřebal už trh v cenách to, že tahle ropa bude chybět?

Jakékoli cenové předpovědi většinou nevyjdou, protože na trhu je velká volatilita. Samotné embargo už ale myslím cenu ropy neovlivňuje. Krátkodobě s ní hýbají jiné věci jako nedávné ohlášení ruské mobilizace. Nebo záměr OPEC plus snížit těžbu o dva miliony barelů denně.

HN: Jak embargo na ropu a později i výpadek ruské nafty ovlivní podnikání MOL v Česku?

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.