Společnost NWT, která podniká v energetice, stavebnictví, zemědělství nebo e-commerce, je v insolvenci. Skupina rodiny Vítkových má více než 50 věřitelů, kterým dluží celkem 460 milionů korun. Hlavním důvodem úpadku firmy z Hulína na Kroměřížsku jsou rekordně vysoké ceny energií.

„V důsledku okolností, které dlužník nemohl předvídat, tedy v důsledku energetické krize a posléze války na Ukrajině, došlo k bezprecedentnímu navýšení spotových cen uvedených komodit na burzách, a to o stovky procent. Tento bezprecedentní nárůst cen způsobil značnou ztrátu divize energie, která se postupem času prohlubovala,“ uvádí společnost v insolvenčním návrhu.

Ztráta energetické divize skupiny NWT, která se zaměřuje na dodávky elektřiny a zemního plynu velkoodběratelům i maloodběratelům, byla způsobena zejména rozdílem mezi fixní cenou, za kterou se podnik zavázal dodávat komodity svým zákazníkům, a cenou, za kterou energie nakupoval na trhu. „Přestože se dlužníkovi na počátku dařilo provozní ztrátu divize energie sanovat z kladných hospodářských výsledků ostatních divizí, zisků minulých období a prodejem části majetku společnosti a společností holdingu, kumulovaná výše této ztráty
nakonec zásadně negativně ovlivnila celkové hospodaření dlužníka,“ stojí v insolvenčním návrhu.

Firma NWT dodávala ke konci září elektřinu a plyn zhruba 500 odběratelů, a to výhradně  firmám. Šlo například o teplárny v Břeclavi a Vrbně pod Pradědem. V médiích se na začátku října objevila zpráva, že skupina teplárnám v obou městech přestala dodávat plyn, což pro několik tisícovek domácností znamená, že jim v následujících měsících několikanásobně zdraží účty za energie.

Stejný osud ale od minulého pondělí potkal i další klienty NWT. „K 30. září nám společnost innogy Energie oznámila, že nás odpojí, což se 3. října skutečně stalo. Tím, že došlo k přerušení dodávek energií, nebylo NWT schopno dále energie dodávat svým zákazníkům. Od té doby jim běžela desetidenní lhůta, aby si našli nového dodavatele,“ vysvětluje mluvčí skupiny NWT Michaela Vávrová.

Společnost v loňském roce dosáhla obratu ve výši 3,23 miliardy korun a zisku 36,8 milionu korun. Vedení firmy v tiskové zprávě uvedlo, že NWT aktuálně jedná se strategickými investory o jejich možném vstupu do skupiny. Firma splňuje podmínky pro řešení úpadku reorganizací. S kolika investory NWT v současnosti jedná, nechtěla Vávrová komentovat.

„I po podání insolvenčního návrhu bude NWT a. s. nadále provozovat svou podnikatelskou činnost v souladu s právními předpisy a plnit smlouvy i ujednání se zákazníky a dodavateli dle právních předpisů. Většina zákazníků nebude podáním insolvenčního návrhu nijak dotčena,“ tvrdí zástupci společnosti v tiskové zprávě. 

Skupina NWT zaměstnává 212 pracovníků. Kvůli útlumu některých projektů je možné, že část z nich bude muset propustit. „Platí, že společnost si chce ponechat maximum zaměstnanců. Záležet však bude na restrukturalizačním plánu,“ říká Vávrová. „Útlum se bude stoprocentně týkat divize, která se zabývala prodejem elektřiny a plynu. O zbytku se bude teprve jednat . Je možné, že některé divize budou zeštíhleny, v případě některých se jedná o vstupu strategického investora. Variant je tedy víc,“ dodala mluvčí.

Jedním z největších věřitelů společnosti NWT je Raiffeisenbank, pohledávky za skupinou má také společnost innogy Energie.

Skupina má celkem deset divizí. Zemědělská divize se zaměřuje na výstavbu a provoz hydroponických skleníků pro pěstování zeleniny, ovoce a květin. Firma rovněž nabízí cloudové služby a IT řešení, zabývá se výstavbou pasivních domů nebo také rozvojem internetových obchodů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist