Pětatřicetiletou Monikou při vzpomínce na ty chvíle projede dodnes vlna vzteku. Její dvouletá dcera před pár měsíci prodělala těžkou operaci a Moniku ani nenapadlo, že by se od ní měla vzdálit. Večer ale přišel personál nemocnice a naznačil jí, že by měla odejít domů, protože nemá kde spát. Odpověděla, že zůstane, a poprosila zaměstnance o židli. I tu jí odmítli donést. Monika přesto zůstala a na nemocnici hned podala stížnost. Není sama, měsíčně rodiče podají minimálně patnáct takových stížností. Ministerstvo zdravotnictví proto znovu vydává metodický pokyn, ve kterém chce nemocnicím práva rodičů a jejich dětí vysvětlit. 

Podle zákona o zdravotních službách má totiž nezletilý pacient, včetně novorozeného, právo na nepřetržitou přítomnost zákonného zástupce. Zároveň ale v zákoně stojí, že přítomnost rodiče nesmí narušovat poskytování zdravotních služeb, čímž nemocnice často své „vyhazovy“ dospělých omlouvají. Jenže již dříve ministerstvo zdravotnictví nemocnice v metodickém pokynu upozornilo, že prostá přítomnost rodiče tuto podmínku nenaplňuje. A že nemocnice ji mohou odmítnout, pouze když je rodič třeba nemocný nebo podnapilý.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.