Luiz Inácio Lula da Silva by mohl cítit hlubokou satisfakci. Vrací se do prezidentské funkce, ačkoli se zcela nezbavil zátěže z doby, kdy byl po osm let hlavou brazilského státu. Oslavu výhry kalí těsný rozdíl. Od poraženého pravicového populisty Jaira Bolsonara ho dělila sotva dvě procenta hlasů, ačkoli ještě tři týdny před nedělními volbami měl dosavadní prezident v průzkumech podporu kolem třetiny hlasů.

Změnu přinesla jedna z nejšpinavějších volebních kampaní v historii země. Lula da Silva, který nikdy neváhal hrát na populistickou notu, označoval stoupence svého rivala za nepřátele a Bolsonaro naopak – podobně jako před dvěma lety ve Spojených státech Donald Trump – tvrdil, že může být poražen jedině volebním podvodem. Když dnes Lula hlásá, že Brazílie je jen jedna a že bude prezidentem všech jejích více než dvou set milionů obyvatel, je to jen pokus o usmíření, který má zklidnit rozbouřenou atmosféru, ale který bude obtížné splnit.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.