Maďarská ekonomika zoufale potřebuje peníze. A tak není divu, že se minulý týden objevily zprávy, že Budapešť ustoupí tlaku Bruselu ohledně právního státu, aby si mohla sáhnout na miliardy eur zmražených evropskými úředníky kvůli budování autoritářského režimu Viktora Orbána uvnitř členského státu EU.

Každý, kdo se jen trochu pokusil pochopit podstatu režimu, který od roku 2010 v Maďarsku Orbán buduje, ale musí pochybovat, že očekávané ústupky – tedy větší nezávislost soudů a snížení korupce související s čerpáním unijních fondů – něco v Maďarsku změní. Pro ty, kteří by chtěli opravdu pochopit, v čem je síla současného maďarského režimu, tedy včetně českých diplomatů a politiků podílejících se na unijním předsednictví, je k dispozici nová anglicky psaná kniha maďarské političky Zsuzsanny Szelényiové. Ta nyní vládnoucí stranu Fidesz spolu s Orbánem a dalšími mladými liberály zakládala a byla její poslankyní v prvním volebním období po roce 1989.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.