Odmítnutí UEFA vyhovět žádosti starosty Mnichova o osvětlení městského stadionu v duhových barvách během fotbalového zápasu mezi Německem a Maďarskem, který se koná tento týden v rámci Eura 2020, bylo oprávněné. Nejen proto, že by tímto krokem došlo k míchání sportu s politikou, ale také proto, že by byl kontraproduktivní: německá politika by se chytila do nejnovější Orbánovy pasti.

Mnichovský starosta reagoval na nový zákon, který před týdnem schválil maďarský parlament ovládaný Orbánem a který zakazuje šířit mezi dětmi mladšími 18 let informace, jež by mohly být vnímány jako „propagace“ homosexuality, a vyžaduje, aby organizace měly vládní licenci k provádění sexuální výchovy ve školách.

Údajným smyslem tohoto zákona je „potírat zneužívání dětí“, ale pozměňovacím návrhem na poslední chvíli byla záměrně spojena pedofilie s LGBT osobami. Zákon navazuje na dvě nedávná rozhodnutí Orbánovy vlády omezit práva LGBT osob: zabránit transsexuálům ve změně jména v úředních dokumentech a rozsáhle omezit právo adopce pro samostatně žijící osoby (a páry stejného pohlaví). 

V loňském roce József Szájer, přední poslanec Evropského parlamentu za Fidesz, odstoupil za rozsáhlé reakce médií a veřejnosti poté, co se zúčastnil „homosexuálního večírku“, který porušoval přísný lockdown v Bruselu. Když se o tomto skandálu Orbán dozvěděl, prohlásil: To, co udělal József Szájer, nemá v hodnotách naší politické rodiny místo. Jeho čin je nepřijatelný a neospravedlnitelný.“ 

Šéf strany neupřesnil, co přesně považuje za nepřijatelné: zda skutečnost, že Szájer je gay, porušení pravidel lockdownu, nebo skandální způsob, jakým byl přistižen, ale jsem si jista, že jeho rozhořčení bylo motivováno poslední uvedenou skutečností. Szájerova sexuální orientace byla ve straně Fidesz od počátku veřejným tajemstvím, ačkoliv je jeho manželka Tünde Handó významnou právničkou a nejnovější Orbánovou kandidátkou do maďarského Ústavního soudu. Szájerův příběh obnažuje pokrytecký postoj Fideszu k homosexualitě. Být homosexuálem není ve straně Fidesz problém, dokud se to nedostane na veřejnost.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 60 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Komentáře ke článku

Lubomír Tosek 30.06.2021 11:16
Bohužel i vy sama jste nechala drtivou zprávu o chystané privatizaci maďarského státního majetku překrýt skandálním útokem na homosexuály. Máme velké štěstí, že nás něco, jako je Orbán, nepotkalo. To je jisté.
Petr Chládek 27.06.2021 15:11
K Orbánovi mám spoustu výhrad. Na druhou stranu, konečně se našel někdo kdo má "koule" a postavil se pozitivní diskriminaci úchylností...
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily v Hospodářských novinách. Těšit se můžete na texty Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje Jan Kubita.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru