Odmítnutí UEFA vyhovět žádosti starosty Mnichova o osvětlení městského stadionu v duhových barvách během fotbalového zápasu mezi Německem a Maďarskem, který se koná tento týden v rámci Eura 2020, bylo oprávněné. Nejen proto, že by tímto krokem došlo k míchání sportu s politikou, ale také proto, že by byl kontraproduktivní: německá politika by se chytila do nejnovější Orbánovy pasti.

Mnichovský starosta reagoval na nový zákon, který před týdnem schválil maďarský parlament ovládaný Orbánem a který zakazuje šířit mezi dětmi mladšími 18 let informace, jež by mohly být vnímány jako „propagace“ homosexuality, a vyžaduje, aby organizace měly vládní licenci k provádění sexuální výchovy ve školách.

Údajným smyslem tohoto zákona je „potírat zneužívání dětí“, ale pozměňovacím návrhem na poslední chvíli byla záměrně spojena pedofilie s LGBT osobami. Zákon navazuje na dvě nedávná rozhodnutí Orbánovy vlády omezit práva LGBT osob: zabránit transsexuálům ve změně jména v úředních dokumentech a rozsáhle omezit právo adopce pro samostatně žijící osoby (a páry stejného pohlaví). 

V loňském roce József Szájer, přední poslanec Evropského parlamentu za Fidesz, odstoupil za rozsáhlé reakce médií a veřejnosti poté, co se zúčastnil „homosexuálního večírku“, který porušoval přísný lockdown v Bruselu. Když se o tomto skandálu Orbán dozvěděl, prohlásil: To, co udělal József Szájer, nemá v hodnotách naší politické rodiny místo. Jeho čin je nepřijatelný a neospravedlnitelný.“ 

Šéf strany neupřesnil, co přesně považuje za nepřijatelné: zda skutečnost, že Szájer je gay, porušení pravidel lockdownu, nebo skandální způsob, jakým byl přistižen, ale jsem si jista, že jeho rozhořčení bylo motivováno poslední uvedenou skutečností. Szájerova sexuální orientace byla ve straně Fidesz od počátku veřejným tajemstvím, ačkoliv je jeho manželka Tünde Handó významnou právničkou a nejnovější Orbánovou kandidátkou do maďarského Ústavního soudu. Szájerův příběh obnažuje pokrytecký postoj Fideszu k homosexualitě. Být homosexuálem není ve straně Fidesz problém, dokud se to nedostane na veřejnost.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.