Po ránu bývají Hustopeče obvykle klidné. Zkraje listopadu se stovky lidí už od noci řadily do dlouhé fronty a trpělivě vyčkávaly. Nechystaly se na příjezd oblíbené kapely, ale na otevření zubní ordinace. Místní stomatolog se rozhodl, že přibere několik nových pacientů, a registrovat se museli osobně. Podobné obrázky jsou v Česku obvyklé. Podle pojišťoven patří právě zubaři, praktičtí lékaři pro dospělé a pediatři mezi obory, které nejvíce chybí. Ministerstvo zdravotnictví proto přidá peníze na jejich vzdělávání, pojišťovny se je zase pokusí nasměrovat tam, kde je jich nejméně.

O nedostatku lékařů se v Česku mluví už roky. Teď je ale situace vážnější než dříve. Důvodem je stárnutí silné generace Husákových dětí, tedy lidí narozených v 70. letech, kteří budou s postupujícím věkem stále častěji plnit ordinace. Společně s nimi navíc stárnou i praktičtí lékaři. Na což upozorňuje zpráva OECD o stavu českého zdravotnictví za rok 2021.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.