Analýza patentů v USA ukazuje, že významně vzrostl podíl těch, které souvisí s automatizací. V roce 1976 se jí týkalo 25 procent patentů, v roce 2014 už to bylo 67 procent. Hodně se proto diskutuje o možných dopadech robotů, softwaru a umělé inteligence – zkráceně automatizace – na náš život. Panují logické obavy, že nám roboti vezmou práci. Je to tak?

Země s vysokou mírou robotizace průmyslu nemají výrazně nižší zaměstnanost v průmyslu: Korea má 3,5krát více robotů na zaměstnance v průmyslu než USA, ale procento pracovní síly zaměstnané v průmyslu je podobné: 20 procent v USA a 24 procent v Jižní Koreji. A země s nejvyšší robotizací netrápí vyšší míra nezaměstnanosti: Jižní Korea 2,5 procenta, Singapur 2,1 procenta, Japonsko 2,5 procenta, Německo 5,5 procenta. Dalo by se říct, že naopak: míra nezaměstnanosti je podezřele nízká.

Detailní analýza patentů a dopadů na trh práce totiž ukazuje, že v oblastech, kde se zvyšuje automatizace, tak se zaměstnanost nejenže nesnižuje, ale dokonce zvyšuje. Dochází totiž k přesunu od takzvaných rutinních pracovních míst ve výrobě k nerutinním postům v sektoru služeb.

Navíc, když se podíváme na demografické trendy, tak automatizace dává smysl. Dokonce i kdyby skutečně práci brala. Pokles pracovní síly, který už probíhá nejen u nás, ale v mnoha zemích, za normálních podmínek znamená riziko nižší ekonomické úrovně. Automatizace tak umožní, aby docházelo ke kompenzaci tohoto poklesu roboty.

Data ukazují, že mnoho zemí to pochopilo: státy, které nejvíce trápí demografický výhled, tedy pokles pracovní síly, dlouhodobě více investují do robotizace a automatizace. Pro někoho překvapivým rekordmanem posledních let je Čína. Ta se během pár let vyšvihla na páté místo na světě v počtu robotů na pracovníka v průmyslu. Na jednoho jich má už o 90 procent více než český průmysl.

Jinými slovy, robotů se bát nemáme. Naopak, měli bychom dělat vše pro to, abychom byli v robotizaci úspěšní. Protože bez nich budeme obtížně zvyšovat produktivitu a naši životní úroveň.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist