V říjnu 2016 přijela speciální jednotka německé policie k domu Wolfganga Plana v bavorské obci Georgensgmünd s cílem zabavit 31 střelných zbraní. Provozovatel posilovny na sebe v předchozích týdnech upozornil podivným chováním, když si odhlásil trvalé bydliště, zrušil živnost, vrátil pas a pokoušel se zbavit i německého občanství. Úřady vyhodnotily, že duševní stav Plana není dále způsobilý pro vlastnictví zbrojního průkazu. Předtucha nelhala. Na policisty bez varování začal střílet a výsledkem byl jeden mrtvý a tři zranění.

Nešlo o první obdobný případ, ale první s tak tragickými následky. Široká německá veřejnost se tak poprvé seznámila s komunitou podivínů říkajících si Reichsbürger, tedy Říšští občané. Středeční rozsáhlé razie, při kterých policisté zabavili množství zbraní a zadrželi desítky lidí, mezi nimi bývalou poslankyni a soudkyni, profesionálního vojáka, a dokonce knížete Heinricha XIII. Prinze Reusse, ukazují, že ani odsouzení vraha z Georgensgmündu na doživotí je od podivné ideologie neodradilo.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nahlédněte do zákulisí dění v Evropě a sledujte českou stopu v Bruselu. Odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy. Připravují ho pro vás každý týden Ondřej Houska z Prahy a zpravodajka HN v Bruselu Kateřina Šafaříková.