Podle všeho je více než pravděpodobné, že technická recese již stojí na našem prahu. Poslední data vypadají celkem jasně – maloobchodní tržby klesají meziročně i meziměsíčně, průmyslová produkce taktéž oslabuje a zahraniční obchod se stále drží v deficitu. Přidejme k tomu fakt, že reálný HDP ve 3. čtvrtletí mírně poklesl, a to, že technickou recesi definujeme jako dva po sobě jdoucí čtvrtletní poklesy ekonomiky. ČNB navíc nyní předpovídá výraznější pokles až v následujícím roce, kdy se naplno propíší všechny současné neduhy našeho a okolního světa.

Na tomto pozadí lze v roce 2023 očekávat minimálně dvě věci: inflace zpomalí, a to možná výrazněji, než řada lidí předpokládá. Zároveň se ale patrně zhorší situace na trhu práce, byť naopak méně, než mnozí očekávají. Odhadovat další ukazatele může být v této chvíli stále dost ošidné.

Vláda se chystá, že po konci krize přistoupí ke konsolidaci veřejných financí. Jak jsem již upozorňoval dříve, má nyní jakési „štěstí v neštěstí“. Nominální HDP se totiž zvyšuje kvůli vysoké inflaci poměrně rychle, a tak značnou část dluhu vlastně umazává, aspoň poměrově vzato. Například ministerstvo financí očekává zvýšení poměru veřejného dluhu vůči HDP na 43,9 procenta ze současných 42 procent. V absolutním vyjádření je ovšem dluh již nyní značný a budoucí manévrovací prostor vlády se navíc v současném prostředí  vysokých úroků zmenšuje.

Konsolidace veřejných financí musí samozřejmě přijít. Problém je ale při tvorbě scénářů. My totiž reálně nevíme, kdy se situace „uklidní“ nebo jak moc, abychom mohli svižně konsolidovat, a to zejména přes deklarovanou výdajovou stranu. Není jistota, že se příští rok situace na Ukrajině ještě nezhorší, že nepřijdou jiné pandemické krize, o nichž zatím nevíme, a samozřejmě si nejsme ani jisti, jak hluboká nakonec bude přicházející recese.

Ano, malujme si scénáře, je to správné, ale snažme se být střízliví a věcní a méně političtí. Změny na výdajové straně rozpočtu jednoduše nebudou stačit, pokud nechceme stát zcela zavřít. A je velmi pravděpodobné, že nás v následujících několika letech opět postihne nějaká krize, která jakoukoli konsolidaci významně ztíží nebo opět odsune.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.