Centrální banky od dob velké finanční krize vzývaly spotřebitelskou inflaci tak silně, až ji přivolaly. Tak dlouho se chodilo se džbánem pro vodu, až se inflační ucho utrhlo.

To se nám to hoduje, když nám všichni půjčují. Dobu, na kterou se dá použít parafráze  výroku feldkuráta Katze z Haškova Švejka, charakterizovaly nízké úrokové sazby a kvantitativní uvolňování. Tento ekonomický termín se dá popsat jednoduše. Množství peněz, které používáme i pro investice na finančním trhu, rostlo. V letech 2020 a 2021 se objem dolarů v USA zvýšil o neuvěřitelných 40 procent. Více peněz, větší poptávka, více nákupů. Představte si, že jste doma v covidovém paláci a dostanete 100 tisíc na pomoc proti krizi. Vaše útrata? Bingo, krypto, akcie, otrlejší pákují. Nízké sazby i dluhopisové výnosy ponoukají k nákupu nemovitostí. Institucionální investoři nepohrdnou tradičními aktivy, zato všemi dohromady.

Zavíráme, party končí. Centrální banky pochopily, že v baru je potřeba uklidit. Zprvu se jim nechtělo. Dočasné, říkaly. Na konci dne však potřebují dostat množství peněz pod kontrolu. Fed tak zvedá sazby nejrychleji ve své historii. V Česku jsme si silný růst sazeb prožili před pár měsíci. Rok 2022 asi bude označován za období, kdy velká peněžní bublina splaskla. Dluhopisy od začátku roku -20 procent, některé technologické tituly -70 procent, krypto i -90 procent. Nemovitosti jsou ale pomalejší, jelikož jsou nemotorné, nemovité. Jejich pokles by mohl zintenzivnit v dalším roce, v Česku již vidíme nižší ceny o desítky procent, v USA prozatím o jednotky procent. Zpomalující ekonomika a vyšší sazby snižují koupěschopnost.

Závěr. Přehnali jsme to s peněžním dopingem. Čeká nás vystřízlivění. A investoři? Ti pravidelní se radují, nakupují ve slevách. Kryptonadšenci budou hledat, co má a nemá smysl. Dluhopisoví investoři se budou těšit z vyšších výnosů, akcioví na nákupy za rozumnější cenu. Nu a ti nemovitostní si asi budou muset chvíli počkat. Nebo najdou realitní fondy, které se v čase klesajících cen připravují, až bude levněji, a přitom drží majetek na peněžním trhu, který nese úrok blížící se základní sazbě centrální banky. Kruh se uzavírá, centrální banky peněžní bublinu spustily, teď ji splaskávají.

Pokud chcete dostávat relevantní informace ze světa investic, odebírejte newsletter Peníze HN, jako to dělá už přes sedm tisíc našich čtenářů.