Kvůli nedostatku pedagogů by se mohl dostat za katedru kdokoli s vysokoškolským titulem. Už dnes sice mohou učit lidé, kteří nemají vystudovanou pedagogickou školu, ředitelé je však mohou nabrat jen v případě nouze, a pokud si zájemce udělá takzvané pedagogické minimum. Od roku 2024 by však mohl ředitel brát odborníky z praxe snadněji – vzdělání by si museli doplnit až později, například kurzem. Počítá s tím návrh ministerstva školství, jímž se mají tento týden zabývat poslanci.

Změnu pravidel kritizují někteří pedagogové, školy i odborníci, podle nichž jde o degradaci učitelské profese. „Stát má garantovat, že učit budou kvalifikovaní lidé. Místo toho se plánuje krok zpět, aniž bychom věděli, kde učitelé ve školách chybí a jestli vůbec chybí,“ popisuje děkan ostravské pedagogické fakulty Daniel Jandačka. Naráží tím na to, že ministerstvo konkrétně neuvádí, jak velký je nedostatek učitelů na školách.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.