Sice se covid vytratil z hlavních zpráv, neznamená to ale, že by zmizel úplně. Za současná nízká čísla nakažených především může to, že se lidé netestují a díky předchozím vlnám a očkováním jsou teď odolnější. Odborníci však varují, že situaci může zhoršit vlna chřipky. Hrozbu představuje také Čína, kde v posledních týdnech prudce stouply počty nakažených koronavirem.

Aktuálně ale může být pro Čechy rizikem hlavně nákaza chřipkou doprovázená či vystřídaná covidem. Ta může způsobit těžké stavy i u mladších a nerizikových pacientů. „To by se projevilo v nárůstu hospitalizací. V ten moment by měli lidé znovu používat respirátory všude tam, kde nepůjde zachovat odstup. Na prevenci očkováním bude už pozdě, pro vakcinaci je nejlepší doba teď,“ říká Rastislav Maďar, epidemiolog a děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.