Zkoušet předvídat vývoj války, a zvláště tak rozsáhlé, jako je ta současná na Ukrajině, je mimořádně nevděčné. Tím spíše, že válku může Vladimir Putin ukončit jediným rozhodnutím. Do jeho hlavy ovšem vidíme ještě méně než před rokem. Nicméně můžeme zkusit odhadnout alespoň trendy.

Deset měsíců války na Ukrajině ukázalo, že ruská armáda je v mnohem horším stavu, než se většina pozorovatelů a především také sám Kreml domnívaly. Pokud by vyšel původní plán, který počítal s kolapsem ukrajinské armády a rychlým dobytím Kyjeva a dalších velkých ukrajinských měst, tolik by to nevadilo. Jenže ukrajinská armáda přes dílčí problémy ruský vpád ustála, dokázala vojáky úspěšně mobilizovat, vycvičit a následně i přejít do protiútoku. Ten byl natolik úspěšný, že Kreml musel vyhlásit mobilizaci, o které předem věděl, že bude mimořádně nepopulární.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.