Mluvit o ztrátě České národní banky se dlouhé roky neslušelo. Co je vám po ní, znělo z Příkopů. Vždyť nezávislá centrální banka je oddělena od veřejných rozpočtů. A hlavně: není tu přece od toho, aby vydělávala, ale aby držela inflaci pod kontrolou. Navíc ztráta přece plyne převážně z posílení koruny a je tak čistě účetní, znělo roky z ČNB.

Jenže mnohé centrální banky svým vládám zvládnout rozpočtovou zátěž pomáhají. Navíc současný guvernér ČNB Aleš Michl je z jiného těsta než jeho předchůdci a poslat v těžkých dobách desítky miliard ze zisku vládě (tehdy Andreje Babiše) chtěl. Avšak není a dlouho nebude z čeho. Národní banka totiž letos míří do rekordní ztráty, která si příliš nezadá s deficitem státního rozpočtu. Přitom způsob, jakým nové vedení ČNB bojuje s inflací, dává ztrátám z devizových rezerv punc definitivnosti.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.