UniCredit Bank dostala od České národní banky pokutu deset milionů korun kvůli poplatkům účtovaným za předčasné splacení hypotéky. Přestupek proti zákonu o spotřebitelském úvěru se týkal skoro 1500 klientů, kterým banka nesnížila úrokové náklady celkem o 42,37 milionu korun. Vyplývá to z rozhodnutí ČNB, na které upozornil server Peníze.cz. Podle něj jde o zatím nejvyšší sankci kvůli poplatkům za předčasné splacení.

Centrální banka zahájila kontrolu v UniCredit Bank na základě podnětů klientů. V polovině loňského července ČNB rozhodla, že je společnost UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia vinna tím, že u 1497 spotřebitelů, kteří požádali o předčasné splacení spotřebitelského úvěru na bydlení, nesnížila celkové náklady těchto úvěrů o úrokové náklady ve výši 42 366 612 korun. Rozhodnutí se týká klientů, kteří o předčasné splacení hypotéky žádali mezi 8. březnem 2019 a 4. prosincem 2020.

Rozhodnutí ČNB ukládá bance zaplatit desetimilionovou pokutu do 30 dní od nabytí právní moci rozhodnutí, které podle webu Peníze.cz nastalo v polovině loňského prosince. Na dotaz serveru, zda UniCredit Bank pokutu zaplatila, řekl její mluvčí Petr Plocek, že rozhodnutí regulátora banka vždy respektuje.

Za obdobný prohřešek u předčasného splacení hypotéky ČNB loni v létě potrestala pokutou 7,5 milionu korun Komerční banku. Počátkem loňského roku dostala pětimilionovou pokutu za podobné pochybení stavební spořitelna Modrá pyramida, která patří do skupiny Komerční banky.

Podle zákona o spotřebitelském úvěru má spotřebitel v případě předčasného splacení úvěru právo na snížení celkových nákladů úvěru o výši úroku a dalších nákladů, které by musel platit v případě, že úvěr nebyl předčasně splacen. Věřitel, například banka, pak má právo na náhradu účelně vynaložených nákladů, které mu v souvislosti s předčasným splacením vzniknou. Jejich výše ale může být předmětem sporů.

Podle připravované novely zákona by si banky nově mohly za předčasné splacení účtovat řádově i desítky tisíc místo dosavadních stovek korun, upozorňuje web Peníze.cz. Ministerstvo financí chce návrh předložit vládě v letošním roce.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.