Prudká expanze během koronavirové pandemie se nakonec výrobci a distributorovi zdravotnického materiálu Batist Medical Holding (Batist) nevyplatila. Firma z Červeného Kostelce na sebe v úterý podala insolvenční návrh. V něm žádá soud o povolení reorganizace, což znamená, že by skupina mohla dál fungovat.
Kromě holdingové společnosti vstupují do insolvence rovněž dceřiné firmy Batist Medical a Batist Medical Productions. „Podaly na sebe insolvenční návrh a požádaly o povolení reorganizace s cílem zdravě projít celým procesem a společnosti zachránit,“ říká majitel skupiny a výkonný ředitel Tomáš Mertlík.
Skupina Batist podle něj není už schopná dostát svým finančním závazkům. „Stalo se tak především proto, že se skupina stala obětí podvodu ve dvou asijských obchodních případech. Ty ji na zálohách a následných škodách připravily téměř o 150 milionů korun. Kauzy se řeší právní cestou v České republice, ve Vietnamu a v Číně, skupina podala příslušná trestní oznámení a věc je v rukách policie zainteresovaných států,“ dodal Mertlík. O problémech s dodavateli hovořil Mertlík již v rozhovoru pro HN v roce 2022.
Nespolehliví dodavatelé ale nejsou jediný faktor existenčních potíží Batistu. V insolvenčním návrhu holding uvádí, že se dostal do potíží „v souvislosti s příliš rychlým růstem nákladů a výrobních kapacit jeho dceřiných společností Batist Medical Productions a Batist Medical souvisejících zejména s reakcí na pandemii nového koronaviru“. Například v roce 2020 společnost investovala do vlastních výrobních linek na nanoroušky 35 milionů korun. Po odeznění hlavní vlny pandemie ale došlo k prudkému propadu poptávky po ochranných pomůckách.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.