Kvůli zpomalení pandemie koronaviru se výrobci a distributoru zdravotnického materiálu Batist Medical propadly o polovinu prodeje ochranných pomůcek včetně nanoroušek. Mnohem více zakázek naopak podnik z východočeského Červeného Kostelce začíná získávat od evropských firem, které se poučily z narušení dodavatelských řetězců během covidu. „Je až překvapivé, jak se najednou obrátili od Asie k evropským výrobcům. Je to zajímavý fenomén, který za posledních třicet let existence Batistu nepamatuji,“ popisuje majitel společnosti Tomáš Mertlík.

Firma vyrábí také pro konkurenci z řad globálních hráčů. Mezi její odběratele patří německá zdravotnická skupina B. Braun či celosvětová síť dialyzačních center Fresenius.
Batist Medical založil otec dnešního majitele Jaromír Mertlík před třiceti lety a v roce 2011 firmu prodal. Jeho syn ji před čtyřmi lety koupil zpátky od švédské korporace OneMed.

HN: Koronavirová pandemie letos zatím skončila. Jak to ovlivňuje vaši společnost, která vyráběla i nanoroušky?

Nanoroušky jsme začali vyrábět až v době koronaviru. Obyčejné roušky jsme už však dlouhé roky před pandemií dodávali zákazníkům z řad poskytovatelů lékařské a zdravotnické péče. Během koronavirové pandemie jsme upřeli veškerou pozornost právě na výrobky pro její zvládání a naopak jsme omezili ostatní aktivity, které jsme běžně dělali. Nemocnice byly zahlcené covidovými pacienty, takže se zastavily plánované operace, přitom výroba chirurgických setů je důležitá část našeho byznysu. Zaměřili jsme se tedy na ochranné pomůcky, jejichž spotřeba naopak vzrostla. Roušky, respirátory, pláště či rukavice kupovali i lidé mimo zdravotnictví, což nikdy předtím nebylo zvykem.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.