Abnormálně teplý začátek roku s normálními srážkami a dobrými povětrnostními podmínkami loni vedl podle meteorologů ke zlepšení kvality ovzduší. Dokonce natolik, že celý loňský rok předběžně hodnotí jako příznivý v porovnání s tím, co obyvatelé Česka dýchali posledních deset let.

Hodnocení loňského roku významně nezhoršil ani největší lesní požár v naší novodobé historii, který v létě sežehl na tisíc hektarů Českého Švýcarska. Kouř z něj byl cítit desítky kilometrů daleko, až v Praze. U samotné oblasti požáru ale není žádná státní měřicí stanice, která by znečištění ovzduší zaznamenávala. Podle Jáchyma Brzeziny, vedoucího oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu, se jednalo jen o několikadenní znečištění, a to se v dlouhodobějších měsíčních či ročních měřeních neprojevilo.

„Například v Praze byla mnohem horší kvalita ovzduší po silvestrovské noci než v době, kdy tam byl cítit kouř z lesního požáru,“ sdělil HN Brzezina.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.