Blízký kemp, rybníky a zejména poloha uprostřed Českého ráje sem v létě lákají tisíce lidí. Zaplní se i rekreační chaty a chalupy, návštěvám tu rádi ukazují letní příbytek bývalého herce Josefa Vinkláře. V zimě, s návsí poprášenou pár centimetry sněhu, je to však jedno z nejklidnějších míst v zemi. Jinolice, půvabná východočeská vesnička s dvěma stovkami obyvatel, jsou však na ticho, které tu panuje, pyšné. Váží si toho, že se nestaly satelitem, kde si staví domy lidé z blízkého Jičína, ale žijí v nich po generace pouze místní rodiny.

V prezidentských volbách před pěti lety tady jednoznačně preferovali současného prezidenta Miloše Zemana. Získal tu už v prvním kole 47 procent hlasů, ve druhém pak svého soupeře Jiřího Drahoše porazil v poměru 63 ku 37 procentům. A Zeman zde vyhrál i v roce 2013 nad Karlem Schwarzenbergem.

Zemanovy voličské bašty přitom většinou bývaly spolehlivou oporou současného prezidentského kandidáta Andreje Babiše a jeho hnutí ANO. Jinolice se ale zdají jít proti tomuto pravidlu. V prvním kole tu jasně zvítězil generál ve výslužbě Petr Pavel, když získal skoro 40 procent hlasů, zatímco Babiš jen něco přes 21 procent. I před finále se zdá, že jsou lidé ve vsi nakloněni spíše Pavlovi.

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.