Ačkoliv má Česko teď jiné starosti, možná nejsou tak velké jako ty, které řeší vedení Googlu. Zatímco Češi v televizi sledovali jednoho prezidentského kandidáta popírat vlastní slova a zapírat nejbližší spolupracovníky, v Googlu se museli smířit s tím, že na firmu kvůli zneužívání dominantního postavení v online reklamě podalo žalobu americké federální ministerstvo spravedlnosti doprovázené osmi státy USA.

A to není vše. V Googlu se musí srovnat také s tím, že se Microsoftu povedlo uzavřít smlouvu o dlouhodobé spolupráci s tvůrci úspěšných systémů strojového učení OpenAI. V Indii musí Google zpřístupnit na Androidu konkurenční platební systémy a změnit smlouvy s výrobci telefonů. Nakonec ani posilováním pozice Applu ve službách, jako jsou mapy a prodej reklamy, nepřinese Googlu úlevu, nepomůže ve stávajícím soudním sporu a ještě mu může snížit příjmy.

Soudí-li se s Googlem americké úřady, je to určitě zpráva týdne. Jde o obrovské peníze, ale hlavně o celý internet, který v aktuální podobě stále pohání reklama. Když se změní prodej reklamy, změní se také internet.

Americké ministerstvo spravedlnosti viní Google z toho, že sérií akvizic a protisoutěžní manipulací aukcí reklamního prostoru omezil konkurenci v oblasti online reklamy a poškodil nejen konkurenci, ale také spotřebitele. Americký ministr spravedlnosti Merrick Garland shrnul výsledek dlouholeté dominance Googlu jednoduše: „Tvůrci webů vydělávají méně a zadavatelé reklamy platí více.“

Cílem žaloby je dosáhnout oddělení divize prodeje digitální reklamy Googlu nebo jejího odprodeje tak, aby neměla kontrolu nad všemi částmi produktového cyklu – nad nákupem reklamního prostoru, jeho prodejem i rolí zprostředkovatele.

Kromě změny obchodního modelu požaduje ministerstvo také náhradu škody ve výši 100 milionů dolarů pro vládu USA za neoprávněně vysoké ceny reklamy způsobené protisoutěžním chováním Googlu.

Google není ve sporech s vládními orgány sám. Po nástupu prezidenta Joea Bindena dostali američtí regulátoři silný mandát zkrotit technologické obry. Federální obchodní komise zažalovala Microsoft ve snaze zabránit mu v akvizici herního vydavatelství Activision Blizzard a chce mu zabránit také v uzavření dohody s Evropskou komisí, která je podle dostupných zpráv ochotná se s Microsoftem dohodnout na podmínkách, jež transakci umožní.

Pokud jde o regulaci, ta v některých oblastech oslabuje. Twitter pokračuje v odblokovávání dříve zakázaných účtů, které porušovaly pravidla služby, a Facebook se chystá obnovit účet bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterému už účet na Twitteru vrátili. Trump ale ztratil na vlivu a ani na Twitteru se zatím neprojevil – stále se snaží propagovat vlastní síť Truth Social.

Elon Musk se pokouší získat peníze na splácení dluhu z koupě Twitteru a zvažuje vydání nových akcií v hodnotě tří miliard dolarů, což je v současném ekonomickém klimatu hodně odvážný nápad. S investory o tom Musk podle zdrojů Wall Street Journal jednal už v prosinci. Právě tři miliardy dolarů potřebuje na splacení překlenovacího úvěru, který je nejdražší částí dluhů, jež Musk vytvořil v rámci převzetí sociální sítě za přestřelenou cenu 44 miliard dolarů.

Po zprávách o propadu prodeje osobních počítačů se blíží také špatné zprávy pro výrobce telefonů. Podle společnosti IDC se v posledním loňském čtvrtletí prodalo o 18,3 procenta telefonů méně než ve stejném období roku 2021. To je největší meziroční propad v historii smartphonů. Za celý rok 2022 pak hlásí IDC pokles prodejů o 11,3 procenta. Nejhůře se přitom dařilo Xiaomi, které za poslední tři měsíce loňského roku prodalo o 26,3 procenta méně telefonů než o rok dříve.

Nejméně poklesl zájem o iPhony a telefony Samsung Galaxy, i když meziroční změna minus 14,9, respektive 15,6 procenta je stále dramatická. Za celý loňský rok je rozdíl mezi dvěma největšími značkami a zbytkem trhu ještě výraznější. Jedničkou na trhu zůstal Samsung, jehož prodeje klesly o 4,1 procenta. Apple je na trhu druhý, ale celkové prodeje poklesly o rovná čtyři procenta. Třetí Xiaomi meziročně prodalo o 19,8 procenta mobilů méně a značky Vivo a Oppo měly meziroční pokles téměř 23 procent.

Applu se nejspíše bude dařit také u osobních počítačů. Nové MacBooky Pro a Mac mini uspěly v prvních recenzích a zejména Mac mini se dostal zpět na pozici, ve které boduje poměrem ceny a výkonu. Základní Mac mini s procesorem Apple M2 je levnější než předchozí generace a vrátil se s cenou pod 20 tisíc na 17 490 korun.

Z Česka máme pozitivní zprávy nejen o prodejích flanelových košil, ale také o nominaci tuzemské hry Afterglitch Vladimíra Kudělky na herní Oscary. Tak se označují ocenění v rámci akce Independent Games Festival. Afterglitch má šanci ve dvou kategoriích: nejlepší grafické zpracování a nejinovativnější hra. Už samotná nominace je přitom obrovský úspěch.

Baví vás moderní technologie? To byste si neměli nechat ujít newsletter Týden s technologiemi, díky kterému dostanete do téměř pravidelného pátečního e-mailu to nejzajímavější dění a produktové novinky za celý týden.