Nikdy nebojujte s Fedem – tak zněla po mnoho let základní burzovní mantra. Historicky se příliš nevyplácelo nejmocnější světovou centrální banku ignorovat, nebo dokonce sázet přímo proti jejím krokům. Začátkem roku 2023 však investorská asertivita vzrostla. Burziáni předpokládají, že vědí více, a doufají v brzkou kapitulaci Fedu. Nejspíše je tak čeká bolestné vystřízlivění.

Akciové indexy se od začátku roku vezou na vlně iracionální euforie. Nasdaq prozatím přidal více než 10 procent. Inflace jako by již zcela zmizela z investorského radaru. Správci peněz pojali přesvědčení, že neřízená cenová dynamika je minulostí. Proto věří, že se banka od září vydá s úroky dolů.

Představitelé Fedu však jednoznačně artikulovali, že současné inflační zpomalování není dostatečné. Další monetární restrikce zůstávají jedinou myslitelnou variantou. Na středečním shromáždění posunuli bankéři sazby nahoru pouze o 25 bodů. Cyklus zvedání úroků však rozhodně neskončí. Sazby porostou ještě v březnu a květnu na úroveň pět až 5,25 procenta. Na této hladině zůstanou minimálně do konce roku. Investoři však tento vzkaz odmítají pochopit.

Existuje tak mezera mezi očekáváním trhu a pravděpodobnými kroky centrálních bankéřů. V následujících měsících se staneme svědky jejího uzavírání, což pošle burzy opět dolů. Zvláště akcie mladých technologických firem, které opět zažívají meteorický vzestup, opět zkorigují.

V době, kdy na trzích panoval režim nízké inflace, se centrální banky snažily zasahovat proti zvýšené volatilitě, čímž přispívaly k posilování indexů. Nyní však rostoucí ceny aktiv působí přímo proti krokům Fedu, zapříčiňují totiž uvolňování podmínek financování. Bankéři tak v budoucnu mohou pronést výroky s úmyslem poslat ceny aktiv směrem dolů – na to by investoři neměli zapomínat. Během letoška taktéž na burzy citelněji dolehne redukce bilance Fedu (třeba o prostředky, jež si u něj drží ministerstvo financí). Blížící se korekce poslouží jako varování, že jít proti Fedu se zkrátka nevyplácí.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.