Evropský parlament v úterý schválil to, čeho se byznys navázaný na český autoland i domácí řidiči obávají. Od roku 2035 se v zemích Evropské unie budou vyrábět nová auta a dodávky výhradně s nulovými emisemi. Na pořízení nového auta jezdícího na klasický benzin nebo naftu tak mají řidiči necelých dvanáct let, následně si koupí takové auto pouze ojeté.

Nejde přitom o přímý zákaz spalovacích motorů. Výroba vozů na klasická paliva by ale měla kvůli výraznějšímu zpoplatnění produkovaných emisí podražit natolik, že už se automobilkám nevyplatí je ve velkém vyrábět. Aby od roku 2035 sjížděly v evropských továrnách z linek především elektromobily a z klasických aut se staly pouze „sběratelské kusy“, musí opatření schválit ještě Rada EU, zastupující členské státy. Ale po maratonu vyjednávání a politické shodě na evropské půdě to bude víceméně formalita. Pro spalovací motory to však ještě nemusí být konečná.

Zbývá vám ještě 90 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.