Máloco slyší středopravé strany tak nerady jako to, že jsou před volbami stejně populistické jako partaje levicové. Jenže zhusta jsou.

Bývalý premiér za ČSSD Vladimír Špidla před dvaceti lety tvrdil, že „zdroje jsou“ a všechny dárečky, které slibuje, jsou zcela reálné. Současný premiér Petr Fiala před volbami v roce 2021 prohlašoval, že konsoliduje rozpočet bez toho, aby zvyšoval daně a šetřil na lidech. Obojí byl samozřejmě populistický nesmysl, jen s opačným znaménkem. Vyústění? Sociální demokraté museli po volbách zacouvat slavným výrokem tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotky, že „naše sliby nebyly zasazeny do reálného ekonomického rámce“.

A stejný moment nyní zažívá vláda Petra Fialy, politika, který si léta kvůli tomu dělal ze sociálních demokratů legraci. Jen si to jeho vláda ještě explicitně nepřiznala. 

Zbývá vám ještě 80 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.