Na začátku roku dotáhla zemědělská část investiční skupiny J&T do úspěšného konce na poměry českého agrobyznysu mimořádný obchod. Převzala české a slovenské aktivity mezinárodní skupiny Spearhead a z J&T se rázem stala dvojka na českém zemědělském trhu. Větší už je jen Agrofert.

„Určitě v akvizicích nekončíme, stále sledujeme možnosti na trhu,“ říká ve velkém rozhovoru pro HN Dušan Palcr, který má investice do farmaření v J&T na starosti. Zároveň ho jako možné cíle pro koupi zajímají firmy zaměřující se na vývoj nových technologií pro zemědělství.

Teď se ale soustředí na propojení a větší spolupráci vlastněných podniků, které jsou rozmístěny od Šumavy přes Vysočinu až po Hanou.

Palcr v rozhovoru zároveň vysvětluje, které technologie výrazně změní práci na poli. A jak obor promění bohatí Češi, které zemědělství v posledních letech čím dál víc láká.

Jak se vyvíjela jednání o koupi Spearhead? Není obvyklé, že se zemědělská firma, navíc tak velká, prodá dvakrát za jeden rok.

Spearhead byla výjimečná příležitost, protože tak velká zemědělská společnost se v Česku prodává jednou za hodně let. Mrzelo nás, že jsme ji nezískali už při prvním prodeji (koupila ji rakouská Accession Capital Partners – pozn. red.). Tehdy to nevyšlo hlavně proto, že jsme chtěli získat jen českou a slovenskou část, ale britští vlastníci byli pod časovým tlakem a museli prodat celou skupinu, tedy i farmy v Polsku, Rumunsku a Velké Británii.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.