Zrovna dosluhoval čtyřiadvacetihodinovou směnu, když se objevily první zprávy o rozsáhlém zemětřesení v Turecku. Za pár hodin už bylo jasné, že hasič Marek Steiner pojede společně s dalšími záchranáři v rámci USAR týmu vyprošťovat tamní lidi ze zničených budov. Do města Adiyaman dorazili čeští hasiči mezi prvními, Steiner na místě velel týmu, který zasahoval přímo v sutinách. Nejhorší podle něj bylo vytahování dětských obětí. V rozhovoru s HN popisuje zkušenost z desetidenního zásahu.

Ve zhruba dvousettisícovém Adiyamanu zemětřesení zničilo 30 procent všech budov. Jak to vypadalo po příjezdu do takové zkázy?

V případě takto rozsáhlé události panuje samozřejmě zmatek. Sami místní mají plné ruce práce, k tomu patří i časové průtahy. Naším cílem bylo dostat se co nejrychleji k jednotlivým sutinám a začít pracovat. Museli jsme se prokousat nespočtem příkoří, abychom opravdu mohli začít. Snažili jsme se získat informace, prostory, kapacity, včetně nějaké podpory, protože nemůžeme letecky převážet takové množství pohonných hmot pro naši techniku. I to je na začátku v takto těžké situaci problém.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Zajímají vás další kvalitní články z Hospodářských novin? Výběr těch nejúspěšnějších posíláme každý všední den večer v našem newsletteru 7 v SEDM, který si můžete zdarma přihlásit.