Cestu do polské Bogatyně ležící jen pár kilometrů za hranicemi s Českem lemuje rozsáhlá kotlina hnědouhelného dolu Turów. Chladicí věže stejnojmenné elektrárny se tyčí na horizontu, vodní pára z nich se mísí s lehkou mlhou. Po příjezdu do města je dobře vidět, že území dřív patřilo k sousednímu Německu. Historii připomínají hlavně tradiční hrázděné domy s bílým zdivem. Současný německý vliv pak reprezentuje prodejna Lidlu v samém centru. Zhruba polovina aut na parkovišti před ním ale nese české značky.

Krajané se tu evidentně shlukují, v jedné z řad parkují jenom česká auta. Většinou do nich nasedají rodiny s dětmi nebo postarší páry, které se z obchodu vrací s plnými košíky. „Začali jsme jezdit někdy začátkem roku kvůli tomu, jak teď v Česku všechno zdražuje. Kupujeme základní potraviny, maso, mléčné produkty, vajíčka, pečivo. Vyjde to mnohem levněji než u nás,“ popisuje podnikatel David.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.