Loňský rok byl pro finanční trhy tvrdým vystřízlivěním a za posledních 100 let si tak odnáší rekordní sytě červená čísla. Také narostla základní úroková sazba ČNB a na trhu se profilují nejčastěji dva typy investorů.

Ten první upřednostňuje tretry a běh na krátkou trať, tj. peněžní trh nebo reverzní repo operace a atraktivitu aktuální výše sazby ČNB. Tento sprint nemá určenou délku, nevíme, kdy přesně k poklesům úroků dojde a jak dlouho je to pro investora atraktivní i v případě, že začnou úroky klesat. Jistým faktem je, že tento sprint, byť atraktivní, nemá na těchto úrovních pravděpodobně dlouhého trvání a z dlouhodobého pohledu dojde investorovi na trati dech.

Druhým investorem je vytrvalec, kterému je bližší měkká bota a tlumený dopad, tj. státní dluhopisy se střední nebo delší splatností. Tento běh se musí více plánovat, vyžaduje větší odolnost. Pokud jsem na delší periodu připravený, atraktivita se neprojeví v úroku, který je na delších splatnostech nižší oproti reverzním repo operacím, ale v poklesech základní úrokové sazby, která dluhopisům přináší cenový růst. Jen při poklesu úrokové sazby o dvě procenta by se cena dluhopisu s pětiletou splatností posunula směrem nahoru přibližně o 10 procent.

Otázkou tedy je, kam základní úroková sazba postupně sestoupí. Její výše je bezprecedentní a  „normální“ sazby jsou poměrně vzdálené, a dojít na „normál“ není otázkou jedno- nebo dvouprocentního snížení. To dělá dluhopisy o to atraktivnější a investoři druhého z typů očekávají i dvouciferné růsty.

Co si z toho odnést? Je to jako s přípravou na maraton. Je potřeba dlouhých period, ale stejně tak i krátkých úseků. Strategické rozdělení investic mezi krátkodobé řešení v kombinaci s delší strategií dává investorům širší rozhled a připravenost. Zvláště v tak turbulentní době, kdy se časování nákupů stává prakticky nemožnou disciplínou.