Průměrná mzda v loňském čtvrtém čtvrtletí meziročně reálně klesla skoro o sedm procent, snížení reálných výdělků postihlo všechna odvětví, i když každé jinak silně. Čerstvá zpráva Českého statistického úřadu vhodně doplnila nedávná čísla o prudkém poklesu spotřeby domácností, která ukázaly výsledky o vývoji ekonomiky za loňské poslední čtvrtletí. Za celý rok 2022 mzdy reálně klesly o 7,5 procenta.

Ve srovnání se zahraničím jsou na tom čeští zaměstnanci o kapku lépe než Estonci, kde pokles reálných mezd dosáhl loni necelých devět procent. Na Slovensku ale za celý rok dosáhl pokles reálných mezd 4,5 procenta, v Německu 3,1 procenta a v Polsku reálné mzdy klesly „jen“ o 2,1 procenta. V Maďarsku, které aktuálně láme evropské žebříčky inflace, pak vedl prosincový skoro osmnáctiprocentní růst nominálních mezd k obdobnému poklesu reálných příjmů jako v Česku. Platí tedy, že tuzemští zaměstnanci chudnou, nejsou v tom sami, ale patří mezi nejvíce postižené.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Baví vás číst názory chytrých lidí? Odebírejte newsletter Týden v komentářích, kde najdete výběr toho nejlepšího. Pečlivě ho pro vás každý týden sestavuje Jan Kubita a kromě jiných píší Petr Honzejk, Julie Hrstková, Martin Ehl a Luděk Vainert.