Hlavní vládní strana ODS se postavila proti dohodě o přechodu na elektroauta v EU po roce 2035. Nejvýrazněji pak ministr dopravy Martin Kupka, jenž to řekl na konci minulého týdne v Berlíně. Česko se tak přidalo k protestu Německa, Itálie a Polska.

Dohodu na půdě sedmadvacítky dojednalo loni v říjnu české předsednictví EU. Vláda včetně premiéra a šéfa ODS Petra Fialy kompromis o postupném konci spalovacích motorů v nových autech tehdy přivítala. Občanští demokraté však nyní poukazují na to, že Evropská komise zatím nepředložila záruky, aby se i po roce 2035 mohla vyrábět auta na klasický spalovací pohon, pokud se do nich budou lít syntetická paliva. Ta mají být šetrnější vůči životnímu prostředí.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se